środa, 17 lipca 2013

Wakacyjne DIY - super czuły mikrofon do komputera

Wreszcie udało mi się zebrać do napisania czegoś nowego. Tym razem mam do pokazania mikrofon ze wzmacniaczem. Sprzęt doskonale sprawdza się przy rozmowach przez internet. Największą jego zaletą jest jego czułość, która pozwala umieścić mikrofon pod monitorem.

Zbudowanie takiego sprzętu nie wymaga żadnych specjalnych umiejętności. Na schemacie nie ma też żadnych trudno dostępnych elementów - wszystko można kupić w dowolnym elektroniku.
Jak widać cały wzmacniacz to po prostu wzmacniacz operacyjny w konfiguracji nieodwracającej. Elementy R7, C6, C7 oraz R4,  C3, C2 odpowiadają za filtrację napięcia zasilającego. Zamiast rezystora R7 można wlutować dławik. Rezystor R3 zasila mikrofon. Następnie R1, R2 i C1 polaryzują sygnał. R5 i R6 realizują sprzężenie zwrotne. Dodatkowo C4 i C8 (można je zastąpić jednym większym kondensatorem) sprawiają, że wzmacniacz ignoruje składową stałą oraz niższe częstotliwości <100Hz. Dzięki temu sygnał wyjściowy nie zawiera brumu z sieci.

Jak widać układ jest na tyle prosty, że można go z powodzeniem zmontować na płytce uniwersalnej lub nawet w tak zwanym "pająku". Ja postanowiłem zrobić prawdziwą płytkę drukowaną.
Jej wykonanie również nie jest trudne. Dodatkowo udało mi się zrobić warstwę opisową na płytce. Oto zdjęcia gotowego układu:
Mikrofon można zasilacz dowolnym napięciem 3-12V. Napięcie zasilające powinno być możliwie jak najlepsze, ponieważ wpływa to na jakość dźwięku. Najlepiej w tej roli sprawuje się bateria. Pobór prądu to ok. 1mA. Zapewnia to długi czas działania na baterii.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz